Haber

QSD, çatışmalarda gözaltına alınanların affedileceğini duyurdu

Suriye Demokratik Güçleri (QSD) Genel Komutanı Mazlum Abdi, Deir al-Gugh vilayetindeki çatışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu. Reuters’e konuşan Abdi, QSD ile Arap aşiretler arasında çıkan çatışmalarda silaha başvuran aşiret mensupları için genel af ilan etmeyi planladıklarını belirtti.

Aşiret liderleriyle görüştüğünü söyleyen Abdi, talepleri karşılayacağına ve bölgenin yönetimindeki ‘hataları’ düzelteceğine söz verdi. Abdi, QSD’ye bağlı Deyr el-Kale Askeri Konseyi’nin de yeniden yapılandırılacağını, çatışmalar sırasında gözaltına alınan Şam hükümeti savaşçılarının af kapsamında serbest bırakılmayacağını söyledi.

Abdi ayrıca aşiret liderleriyle eğitimden ekonomiye ve güvenliğe kadar uzun süredir devam eden şikayetlerin ele alınacağı bir toplantıya ev sahipliği yapacaklarını belirterek, QSD’nin eleştirilere açık olduğunu belirtti.

Ne oldu?

QSD’ye bağlı Deyrizor Askeri Konseyi’nin Arap komutanı Ahmed Ebu Havle (Ahmet El Habil), IŞİD grubuyla bilinmeyen temasları olduğu şüphesiyle QSD tarafından tutuklandı, silahlı gruplar arasında şiddetli çatışmalar çıktı. Buna tepkilerini açıklayan Arap aşiretleri ve QSD. Çatışmalarda QSD üyeleri, Deyr el-Güç Askeri Heyeti üyeleri, aşiret mensupları ve sivillerin de aralarında bulunduğu en az 90 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. (DIŞ HABER)

haberpazarlar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu