Ekonomi

Oktay: Deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmaları sürüyor

Başkan Yardımcısı Fuat Oktay, AFAD’da açıklamalarda bulundu. Oktay, deprem bölgesinde arama kurtarma çalışmalarının durdurulduğu iddiasını yalanladı.

Oktay, Kahramanmaraş merkezli depremden etkilenen illerde arama kurtarma çalışmalarının devam ettiği enkaz sayısının 200’ün altına düştüğünü söyledi.

Hasar tespit çalışmalarının devam ettiğini belirten Oktay, “11 ilin tamamında sahadalar. Artık çalışma alanımızda Sivas Gürün var. Çok yoğun bir çalışma yapılıyor.

Şu anda 597 bin 594 bina tespit edildi. Bu binalarda 2 milyon 576 917 daire var. Bunlardan 75.717 bina ya yıkıldı ya da hemen yıkılacak ya da ağır hasarlı.

Hafif hasarlı ve hasarsız bina sayısı ise 1 milyon 900 bin daire civarında. Teknik gruplarımızın yönlendirmeleri doğrultusunda kademeli olarak binalara dönüş mümkün olacaktır.

Geçici konaklama kısmını yüklüyoruz. tahliye süreci devam ediyor. 375.000 kişi tahliye edildi. Afetzedelerin gittikleri il ve ilçelerde de çalışmalarımız yoğunlaştı.

Salgın bahisleri her zaman gündemimizde olan bir konu. Sağlık Bakanlığımız çok önemli çalışmalar yürütüyor. Aşı çalışmalarını yürütür. Çadır kentlerin kurulduğu yerlerde Sağlık Bakanlığımız bu çadır kentlere ve konteyner kentlere ulaşma kararı aldı. Orada sağlık merkezleri kurulacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu