Haber

İran medyası: ATACMS füzelerinin Ukrayna’ya teslimi Rus ordusunu şaşırtmadı

İran haber sitesinde yayınlanan makaleye göre ATACMSFüzelerin Ukrayna’ya gizlice teslim edilmesi, ABD’nin umduğu gibi Rusya’yı korkutmadı.

Haberlerde, “ABD’li bir bürokrat, füzelerin Rusya’yı gafil avlamak için gizlice Ukrayna’ya gönderildiğini söyledi. Ama aynı zamanda ABD dolaylı olarak hedeflerine ulaşamadığını da itiraf ediyor.”ifadelerine yer verildi.

Moskova’nın bu füzelerin uçuş menzili ve kabiliyetinin yanı sıra, Beyaz SarayYazıda, bunların Ukrayna ordusuna teslim edilmesi planlarından haberdar olduğu belirtilirken, tüm bu teslimatların Ukrayna’daki çatışmaların gidişatına son derece küçük bir etkisinin olduğu da vurgulandı.

“Sürpriz faktörü neredeyse hiç işe yaramadı; genel olarak Rusları öyle ya da böyle şaşırtmak mümkün değildi.”Yazıda ayrıca Ukraynalı ve Batılı askeri uzmanların bile Kiev’in çatışmada zafer kazanma olasılığını neredeyse sıfır olarak değerlendirdiği belirtildi.

Makalede, “Rusya’nın Kiev rejimine teslim edilen silahların nasıl imha edileceğine dair bir cevabı var. Üstelik bunu yapmak için en etkili ve en yeni model silahları kullanmasına bile gerek yok.”vurgu yapıldı.

Beyaz Saray geçen hafta 165 kilometrelik menzile dayanıyordu. değiştirilmiş Ş, yakın zamanda Ukrayna’ya ATACMS füzelerini teslim ettiğini doğruladı. Basında çıkan haberlere göre Kiev bu türden en az bir düzine füze aldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Bu kararı ABD’nin bir sonraki hatası olarak nitelendirdi. Rus lider, bu silahların elbette ek bir tehdit oluşturduğunu ancak ATACMS füzelerinin temas hattındaki durumu kökten değiştiremeyeceğini ve Rusya’nın bu saldırıları püskürtebileceğini ifade etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu