Teknoloji

Google’dan hatasız kuantum bilgisayara giden yolda büyük başarı

Google’ın kuantum departmanı, kuantum bilgisayarların yaptığı hata sayısını önemli ölçüde azaltmanın bir yolunu bulduğunu duyurdu.

Kuantum hesaplama, klasik bilgisayarların genellikle yapamadığı hesaplamaları yapma yeteneği nedeniyle pahalıdır ve bu da inanılmaz derecede güçlü makinelerle sonuçlanır. Ancak birçok hesaplamayı güvenilmez kılan hata oranının yüksek olması, bu alanda önemli bir kullanımı engellemektedir.

Google, Yeni üçüncü nesil Sycamore işlemcideki kuantum bitleriHata oranının tipik olarak 10.000’de 1 ila 100’de 1 arasında olduğunu söylüyor.

Mühendislik Lider Yardımcısı Hartmut Nevenve Kuantum Donanım Yöneticisi Julian Kelly Göre, kuantum devreleri, endüstriyel olarak ilgili sorunları çözmek için 10.000.000.000’de 1 ila 10.000.000’de 1 aralığında oranlara ihtiyaç duyar. Yani artık bu oranlardan çok uzağız.

Blog yazısı açıklıyor: Doğru koşullar altında, mantıksal bir kübit oluşturmak için ne kadar çok fiziksel kübit kullanılırsa, mantıksal kübit o kadar iyi olur. ” Bu, yalnızca kuantum yanlış düzeltmenin faydaları, her bir ek fiziksel kübitten kaynaklanan ek kusurlardan daha ağır basarsa geçerlidir.

Google Kuantum Yapay Zeka Ekibi, rastgele bir kuantum bilişim platformu için bir ilki gerçekleştirerek yüzey kodu adı verilen bir kavram yanılgısı düzeltme kodu üretti. Süreç, ters bitler gibi kusurların, araştırmacıların çoğunluk oyu olarak tanımladığı bir şekilde ortadan kaldırılabilmesi için tekrarı içerir.

Bu, şirketin sonunda kusurları düzeltilmiş kuantum hesaplama ile sonuçlanacak olan altı adımlı tekniğinin yalnızca bir bölümüdür. Şirket, kısa bir süre önce mantıksal bir kübit prototipi üretmek için yol haritasının ikinci aşamasına girdi ve 2025’in ötesinde uzun ömürlü bir mantıksal kübit yapmayı umuyor.

Şirketin büyük bir atılım olarak gördüğü şeye rağmen, doğru kuantum hesaplamadan muhtemelen birkaç yıl (hatta on yıllar) uzaktayız ve önümüzde uzun bir yolculuk olduğu açık.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu