Haber

Cumhurbaşkanı Koca Kent Meydanı Camii’ni İnceledi

Kartepe Belediye Başkanı Avukat M.Mustafa Kocaman, Kartepe Kent Meydanı’nda hızla devam eden ve sona doğru yaklaşan Kent Meydan Camii’ndeki çalışmaları inceledi.

Kartepe’nin simgelerinden biri olarak hızla inşa edilen Kent Meydanı Camii’nin çalışmalarını inceleyen Kartepe Belediye Başkanı Avukat M.Mustafa Kocaman, yetkililerden bilgi aldı.

AYNI ANDA 3500 KİŞİ İBADET OLACAK

Kent Meydanı Camii tamamlandığında 3500 kişi aynı anda namaz kılabilecek. Bodrum, zemin ve mahfil katı olmak üzere üç kattan oluşacaktır. Projenin toplam ibadet alanı 2265 metrekare olarak planlandı. Zemin kattaki mescit 1375 m2, son cemaat yeri 325 m2 ve mahfil katı 565 m2’den oluşmaktadır.

TOPLAM İNŞAAT ALANI 5.250 METREKARE

Toplam inşaat alanı 5.250 metrekare olan proje 1.814 arsa üzerinde çok amaçlı salon, kütüphane, 10 derslik, imam odası, teknik oda, kazan dairesi, 3 adet depo, bay ve bayan şadırvan ve tuvaletlerden oluşuyor. metrekare Bodrum. 2.467 metrekarelik zemin katta; 967 metrekare mahfil katında mescit, son cemaat ve nalbant mahfili ile mescit yer almaktadır.

ENGELLİLER DE DÜŞÜNÜLÜYOR

Kent Meydanı Camii; 1 büyük, 4 küçük ve 6 yarım kubbe olmak üzere 2 minareden oluşmaktadır. Ayrıca büyük kubbesi 26 metre çapında olan caminin her katına ikişer asansör konulacak.

SU KULLANIMINDAN TASARRUF

Yağmur suyunun cephelerde kullanılması amacı ile prekast cephe içlerine örtülü yağmur suyu olukları yerleştirilmiştir. Bodrumda bulunan iki depoda buradan gelen yağmur sularının toplanması için tasarlanmıştır. Depolarda toplanan yağmur sularının tuvalet ve peyzaj alanında kullanılması planlanmıştır.

KOCAELİ’NİN EN BÜYÜĞÜ

İncelemenin ardından Kartepe Belediye Başkanı Savcısı M.Mustafa Kocaman, “Konumu ve mimarisi ile Kartepe’mizin çehresine güzellik katacak Kent Meydanı Camii’ni yerinde inceledik ve son durum hakkında bilgi aldık. “Kocaeli’nin en büyüğü” olması için çalışmaları titizlikle yürütülen camimiz şimdiden ilçemizin sembolleri arasında yer alıyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ilgazajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu