Haber

Almanya’dan “deprem mağdurlarına vizelerin hızlandırılması” çağrısı

Almanya’nın Türkiye’deki depremzedelere vize kolaylığı uygulamasını yavaş uygulamasına yönelik eleştiriler artıyor. Alman hükümeti, depremzedelerin Almanya’da yaşayan birinci ve ikinci derece yakınlarıyla gelmeleri için üç aylık vize uygulaması başlattı.

Göçmen derneklerinden gelen eleştirilerin ardından koalisyon hükümetinin en büyük ortağı olan Sosyal Demokrat Parti’den (SPD) süreçleri hızlandırması için çağrılar yükseldi.


Aydan ÖzoğuzFotoğraf: Britta Pedersen/dpa/picture Alliance

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz, Alman makamlarının olağan vize işlemlerinin bile çok uzun sürdüğüne dikkat çekerek, depremzedelerin vize işlemlerinin daha hızlı sonuçlandırılması için bir yöntem bulunmasını istedi.

“Enkaz altında pasaport araması beklenemez”

“Deprem mağdurlarının aylar sonra değil şimdi geçici olarak yakınlarının yanına yerleşmesi mümkün olmalı” diyen Özoğuz, belge temininde Türk makamlarıyla daha yakın ve hızlı işbirliği yapılması gerektiğini kaydetti. SPD’den Özoğuz, “Elbette Almanya’ya kimin geldiğini bilmemiz gerekiyor” dedi.

Federal Meclis Başkan Yardımcısı Twitter hesabından yaptığı paylaşımda durumun aciliyetine dikkat çekerek, “Burada yaşayan birinin annesi, babası, kardeşi olduğunu resmi kurumların tespit etmesi bu kadar zor olamaz. Şu an dondurucu soğuk (deprem bölgelerinde) hastalıklar yayılıyor.Deprem mağdurlarının barınağa, yiyeceğe, sıcaklığa ve sevgi dolu insanlara ihtiyacı var.

Schmid: Takdir alanı genişletilmeli

SPD Meclis Kümesi’nin dış politika sözcüsü Nils Schmid de depremzedeler için vize işlemlerinin hızlandırılması çağrısında bulunarak, karar alma süreçlerinde gerekirse takdir marjının genişletilmesini talep etti. Schmid, bunun aile birleşimine ilişkin tüm kuralların kaldırılması gerektiği anlamına gelmediğini söyledi.


Nils SchmidFotoğraf: Malte Ossowski/SvenSimon/resim ittifakı

Alman hükümeti, depremzedelere Almanya’da üç ay kalma hakkı veren vizenin, evrakların eksiksiz olması halinde beş gün içinde verilebileceğini açıkladı. Ancak depremzedelerin afet koşullarında başta pasaport olmak üzere vize için gerekli belgeleri ibraz etmeleri değerli bir zorluktur.

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Türk hükümetinin yurt dışına çıkış için pasaport şartına bir istisna uygulamadığını belirtirken, pasaportu olmayan depremzedelere hızlı bir şekilde pasaport verileceğinin sözünü verdi. Almanya Dışişleri Bakanlığı, vize başvurusu yapmak isteyen depremzedeler için +49 30 5000 3000 numaralı başvuru limiti oluşturulduğunu duyurdu.

DW,epd/BK,BO

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu